Ģimenēm bija iespēja izzināt Latvijā augošu graudu veidus, to īpašības, izskatu un pielietošanas veidu. Daudzi augus bija redzējuši augam labības laukos, bet nezināja, kāds tad izskatās pats grauds. Tā, piemēram, rapsi daudzi bērni dēvēja par magoņu sēklām, saskatot lielu līdzību gan krāsā, gan izskatā.
Viena no aktivitātēm, kura gan bērniem, gan vecākiem škita visinteresantākā bija “govs” slaukšana, vecāki gremdējās bērnības atmiņās un mēģināja atcerēties slaukšanas iemaņas, bet bērni apņēmības pilni bija gatavi darboties, kamēr slaukšanas prasmes bija apgūtas. Gandrīz visiem mazajiem censoņiem tas arī izdevās.
Azarts un zināšanu pārbaude bija zivju atpazīšanas spēlē, kur 31 Latvijā sastomas zivis meklēja savus nosaukumus. Tika secināts, ka dažu zivju sugas pēc ārējā veidola ir ļoti līdzīgas un daudzas no tām, kas tiek lietotas uzturā bija ļoti labi zināmas pēc nosaukuma un garšas īpašībām, bet ne pēc izskata.
Kopā ar FoodEducators izzinājām ievārījuma ražošanas procesu, secīgi saliekot un izzinot tā ražošanas procesu attēlu shēmā. Lai zināšanas nebūtu tikai teorētiskas, apgūstot tēmu visiem bija iespēja nodegustēt Pūre ražoto BIO Melleņu ievārījumu. Jāsaka, ka ievārījums tiešām ir gards, un mazās rociņas sniegties sniedzās pēc ievārījuma karotēm. Izpētījām arī ievārījuma burciņas etiķeti, pārrunājot, kas uz tās attēlots un kāda nozīme ir attēlotajiem simboliem.
Abu dienu noslēguma daļā kopā ar Foodeducators rīkojām kokteiļu degustāciju gatavojot tos no govs piena un augu dzēriena, pievienojot Latvijā bioloģiski audzētas zemenes, upenes un jāņogas. Bērniem bija iespēja sajust garšu atšķirību starp pienu un augu dzērienu, pārrunāt un izzināt to uzturvērtību atšķirības, kā arī augu dzēriena ražošanas procesu. Glāzītes pilnas bija pavisam īsu brīdi, visi bija priecīgi degustēt un ar īkšķīšiem parādīt novērtējumu. Jāsaka, ka bērni par gardu atzina gan vienu, gan otru kokteiļa veidu un visbiežāk īkšķītis kopā ar smaidu sejā un piena ūsām slējās uz augšu.
Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra viens no darbības virzieniem ir bērnu un skolēnu izglītošana un izpratnes veidošana par lauksaimniecību, mežsaimniecību un zivsaimniecību, tāpēc mums bija patiess prieks satikt tik daudz bērnu un vecāku un kopā pavadīt aizraujošu nedēļas nogali izzinot aktivitātes gan pārtikas, gan lauksaimniecības nozarē.
Informāciju sagatavoja
Baiba Vasara-Beķere,
LLKC Lauku attīstības nodaļas projektu vadītāja,
e-pasts: sodienlaukos@llkc.lv